Zespół świadczy usługi w systemie wspierania osób i rodzin i realizuje je m.in. w środowisku zamieszkania stron, w siedzibie Zespołu oraz w innych miejscach w zależności od potrzeb osób objętych pomocą. Został powołany w 2019 roku.
Kontakt: Zespół Pracy Socjalnej Piekary Śląskie ul. Wyszyńskiego 31
tel. 515247957, 326307524, 513919891, 515157458
Zadania Zespołu Pracy Socjalnej:
- Pomoc w zakresie rozwiązywania spraw życiowych osobom i rodzinom, w tym informowania o możliwości skorzystania z usług oferowanych w ramach właściwe instytucje publiczne i niepubliczne w ramach pakietów usług pomocy społecznej dla różnych grup docelowych.
- Kierowanie do odpowiednich specjalistów, w tym do pracownika socjalnego ds. świadczeń oraz kierowanie do usług pomocy społecznej, realizowanych przez MOPR, dla których nie jest wymagana decyzja administracyjna, w celu uzyskania pomocy adekwatnej do zgłaszanej potrzeby.
- Aktywizowanie, inspirowanie i wspieranie dążeń do osiągnięcia samodzielności i integracji ze środowiskiem, poprzez wykorzystanie zasobów, uprawnień i możliwości osoby/rodziny oraz zasobów lokalnych instytucjonalnych i środowiskowych, w tym poprzez wykorzystanie kontraktu socjalnego.
- Zapewnianie opieki osobom wymagającym wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, dzięki aktywizacji otoczenia: rodziny, społeczności lokalnej, instytucji publicznych i niepublicznych i budowaniu sieci wsparcia.
- Prowadzenie pracy socjalnej w rodzinach wymagających wsparcia w sferze opiekuńczo-wychowawczej, bezrobocia, niepełnosprawności, długotrwałej choroby, uzależnień oraz inych trudnych sytuacji.
- Kierowanie dziecka do placówki i współpraca z jej personelem na rzecz poprawy funkcjonowania rodziny w sferze opiekuńczo-wychowawczej,
- Przydzielenie asystenta rodziny na podstawie przeprowadzonego wywiadu środowiskowego,
- Skierowanie do objęcia wsparciem asystenta osoby niepełnosprawnej,
- Udzielanie poradnictwa z zakresu przysługujących świadczeń i uprawnień (świadczenia rodzinne, alimentacyjne, zasiłki pielęgnacyjne, ustalanie stopnia niepełnosprawności, dodatki mieszkaniowe itp.).
- Wspieranie i podejmowanie inicjatyw na rzecz osób zagrożonych bezdomnością i bezdomnych.
- Współpraca ze służbami publicznymi, organizacjami państwowymi i pozarządowymi w zakresie przeciwdziałania bezdomności i jej skutkom
- Podejmowanie działań interwencyjnych w przypadku zgłoszenia zagrożenia życia lub zdrowia osób/rodzin;
- Prowadzenie grup edukacyjnych, grup wsparcia i grup samopomocowych odpowiednio do rozeznanych w środowisku potrzeb oraz środowiskowej pracy socjalnej,
Oferta grup edukacyjnych, grup wsparcia i grup samopomocowych ZPS dla mieszkańców Piekar Śląskich, klientów MOPR w Piekarach Śląskich.
1. Spotkania animacyjno-edukacyjne dla rodzin „wzMOCniona Rodzina - Razem mamy superMOC”
Spotkania kierowane są do rodzin z dziećmi, organizowane są w formie grupowej.
Celem spotkań:
- stworzenie okazji do wspólnego spędzania czasu rodziców i dzieci
- kształtowanie więzi rodzic-dziecko podczas zajęć
- pogłębianie umiejętności współpracy pomiędzy rodzicami i dziećmi
- umacnianie umiejętności społecznych - dziecko obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby rozumieć co mówią i czego oczekują
- integrowanie dzieci z poszczególnych grup wiekowych
- prezentowanie umiejętności plastycznych przez dzieci i rodziców
- proponowanie zajęć z dziećmi, które rodzice mogą zorganizowaćw warunkach domowych
- stworzenie miłej atmosfery zachęcającej dzieci i rodziców do aktywnego uczestniczenia w proponowanych zajęciach i zabawach
Spotkania będą odbywają się co dwa tygodnie we wtorki w siedzibie DAS-ZPS ul. Wyszyńskiego.
Osoba do kontaktu: Anna Okoniewska tel: 32 6307524,
2. SZKOŁA DLA RODZICÓW
Celem zajęć jest: wzmocnie kompetencji opiekuńczo - wychowawczych w rodzinach, budowanie prawidłowych relacji dorosły – dziecko, kształtowanie relacji opartych na wzajemnym szacunku i zaufaniu oraz naukę umiejętności dialogu w rodzinie, zdobywanie umiejętności rozwiązywania sytuacji trudnych.
W ramach spotkań omawiana jest następująca tematyka:
- Granice w wychowaniu (co dobrego dla wychowawcy i dziecka wynika ze stawiania i egzekwowania granic?).
- Uczucia (jak radzić sobie z trudnymi uczuciami dziecka).
- Zachęcanie dziecka do współpracy (jak sprawić, żeby dziecko robiło to, czego od niego się oczekuje?).
- Kary i konsekwencje w wychowaniu (stosować czy nie?).
- Rozwiązywanie problemów i konfliktów.
- Zachęcanie dziecka do samodzielności.
- Role - wpisywanie dziecka w role i uwalnianie od grania tych ról.
- Pomocna pochwała i zachęta.
Program jest realizowany w cyklach po dziesięć spotkań, trwających ok. 2 godzin. Zajęcia odbywają się w poniedziałki w godzinach popołudniowych w celu umożliwienia udziału także osobom pracującym. Realizuje się ok 3 cykli rocznie. Liczebność grupy do 10 osób; metoda pracy-warsztatowa. Warunkiem ukończenia cyklu jest udział w 8 spotkaniach. Spotkania będą odbywają w siedzibie DAS-ZPS ul. Wyszyńskiego 31.
Osoba do kontaktu: Anna Okoniewska tel: 32 6307524,
3. „Będzie lepiej - program dla osób szukających pomocy w rozwiązaniu problemu uzależnień.”
Celem głównym programu jest profilaktyka uzależnień oraz przeciwdziałanie procesom wykluczenia społecznego wśród klientów Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Piekarach Śląskich.
Program jest realizowany m.in. poprzez:
- cotygodniowe spotkania grupy wsparcia o charakterze motywująco – edukacyjnym. Głównym celem grupy będzie motywowanie osób do podjęcia kroków ukierunkowanych na podjęcie działań zmierzających do ograniczenia problemu alkoholowego oraz redukcji szkód związanych z uzależnieniem;
- spotkania indywidualne z osobami z problemem realizowane przez pracowników socjalnych, specjalistę do spraw uzależnień, psychologa;
- spotkania indywidualne w miejscu zamieszkania dla osób, które ze względów zdrowotnych lub innych nie są w stanie przyjść do siedziby realizacji programu. Wsparcie osób nie mogących uczestniczyć w spotkaniach grupy wsparcia z uwagi na problemy zdrowotne lub inne uniemożliwiające udział w zajęciach grupy wsparcia.
- wykorzystanie narzędzi pracy socjalnej opracowanych w ramach projektu „Tworzenie i rozwijanie standardów usług pomocy i integracji społecznej” oraz narzędzi diagnostycznych takich jak: Test MAST – Michigan Alcoholism Screening, TEST S – MAST – G.
Cele operacyjne (szczegółowe):
Miejsce realizacji programu: Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Zespół Pracy Socjalnej ul. Wyszyńskiego 31
Terminy spotkań:
- Grupa wsparcia: 1 raz w tygodniu, ok 1 h 30 min.; poniedziałki godz.8.45. Realizacja w formule otwartej, z możliwością włączenia nowych osób na każdym etapie.
- Spotkania indywidualne: w terminach ustalonych z prowadzącym; w miarę potrzeb - szacowana liczba konsultacji rocznie to ok. 90.
Osoby do kontaktu: Beata Flak, Beata Szatner tel: 32 6307524,
4. „RAZEM ŁATWIEJ!” - program promujący poprawę zdrowia psychicznego w Piekarach Śląskich
Celem głównym programu jest: stworzenie sieci wsparcia i zwiększenie dostępności do oferty usług socjalnych i społecznych dla osób z zaburzeniami psychicznymi na terenie Piekar Śląskich.
Rekrutacja do udziału w programie będzie odbywała się w sposób ciągły na podstawie wstępnej diagnozy dokonanej przez pracownika socjalnego. Podstawowym kryterium udziału w programie jest występowanie zaburzeń psychicznych, potwierdzonych dokumentem typu: zaświadczenie lekarskie, wypis ze szpitala, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności itp. Diagnoza sytuacji klienta będzie opracowana w pierwszym miesiącu uczestnictwa w programie, w trakcie indywidualnych spotkań z klientem. Na jej podstawie będą określane potrzeby klienta, cele, działania i rezultaty.
W ramach programu organizowane są cotygodniowe spotkania grupy wsparcia: środy godz.14.00 do 16.00.
Zakres tematyczny spotkań:
- dzielenie się doświadczeniami w pokonywaniu trudności,
- dzielenie się wsparciem emocjonalnym,
- zwalczanie bezradności wobec problemu własnej choroby,
- budowanie siły, nadziei i poczucia własnej wartości wśród uczestników,
- wymianę użytecznych informacji,
- pogłębianie wglądu w własną chorobę i zrozumienie u uczestników,
- szukanie wspólnych rozwiązań.
Miejsce realizacji programu: Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Zespół Pracy Socjalnej ul. Wyszyńskiego 31
Terminy spotkań:
- Grupa wsparcia: 1 raz w tygodniu, ok 2 h; środy godz.14.00. Realizacja w formule otwartej, z możliwością włączenia nowych osób na każdym etapie.
Osoby do kontaktu: Beata Flak, Tamara Piontek tel: 32 6307524
Sporządziła:
Beata Flak
Główny specjalista pracy socjalnej ZPS